OČkovaní

Zde najdete informace k povinnému i nepovinnému očkování.

Očkovací kalendář

ZDE

 

Vakcíny, které mohou být aplikovány vašemu dítěti

 

Povinné:

HexacimaInfanrix-HexaAdacelPriorixBoostrix-polio

 

Nepovinné:

BexseroEncepurHavrixNimenrixMenQuadfiTrumenbaPrevenar 13PriorixRotarixRotateqSynflorix VaxigripFSME immunVaxneuvance

Vakcíny proti HPV: 

1) Cervarix – proti 2 kmenům, 

2) Silgard – Gardasil – proti 4 kmenům, 

3) Gardasil 9 – proti 9 kmenům.


Zvažte očkování proti meningokokovi a pneumokokovi 

Meningokoková invazivní onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu, mívají velmi závažný průběh a během 24-48hod mohou končit smrtí, přežití s sebou často přináší trvalé následky. Projevují se nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo otrava krve, mezi prvotní projevy patří horečka, zvracení, bolest hlavy, porucha vědomí, křeče, krevní výronky v kůži či selhávání životně důležitých orgánů. V ČR je tato nemoc způsobena nejčastěji meningokoky skupiny B a C. Na trhu je vakcina proti meningokokovi skupiny B – Bexsero a Trumenba a proti meningokokovi typu C, A, W, Y – Nimenrix, Menveo a Menquadfi. Nemoc je nebezpečná hlavně pro kojence a batolata do dvou let věku a dospívající. 

Od května 2020 vyšel nový zákon a očkování proti meningokokům bylo zařazeno mezi hrazená očkování. Podmínky hrazení jsou v případě očkování proti meningokoku skupiny B zahájení očkování do ukončeného 6. měsíce věku (maximálně 5 měsíců + 30 dní) standardně, nyní je hranice začátku posunuta až do 12. měsíce věku. V případě očkování proti meningokokům skupin A, C, W, Y provedení očkování ve 2. roce života (od 12. do 23. měsíce věku). Tyto věkové indikace splňují vakcíny Bexsero (IMO B, držitel registrace GSK) a Nimenrix (IMO A, C, W, Y, držitel registrace Pfizer) a Menquadfi (IMO A, C, W, Y držitel registrace Sanofi Pasteur)

Od ledna 2022 je nově očkování hrazeno i adolescentům ve věkové skupině od dovršení 14.roku věku do dovršení 15.roku věku, tedy nejpozději v den 15.narozenin. Proti meningokokovi skupiny B jsou na výběr 2 typy vakcín: 1) Bexsero, která umožňuje očkovat již kojence, očkují se 2dávky s odstupem 1měsíce – 2měsíců, 2)Trumenba, která je zacílena spíše na adolescenty a dospělou populaci a deklaruje širší pokrytí kmenů, tedy lepší ochranu, pokud by se Vaše děti rozhodly cestovat po světě, nabízí také dvoudávkové schéma v rozestupu alespoň půl roku. Při očkování proti meningokokům skupiny A, C, W, Y máte na výběr také 2 druhy vakcín: 1) Nimenrix, na truhu déle dostupnou, možnost očkování od kojeneckého věku, jednodávkové schéma, možnost přeočkování posilující dávky s odstupem 10let, 2) Menquadfi, novější typ vakcíny, která má potvrzenou vyšší tvorbu protilátek proti skupině C, opět aplikace jedné dávky, o posilovací dávce zatím nebylo rozhodnuto.

Pneumokoková invazivní onemocnění mají obvykle závažný průběh s nutností hospitalizace a neobejdou se často bez trvalých následků, v nejhorším případě mohou končit až smrtí. Onemocnění se při vážném průběhu může manifestovat jako bolestivý zánět středního ucha, zánět mozkových blan, zápal plic, či otrava krve. V současnosti je známo 90 typů Pneumokoků. V ČR komplikovaný průběh onemocnění často působí sérotyp 19A a 3. Na trhu je vakcína Synflorix proti 10 sérotypům, vakcína  Prevenar 13 proti 13 sérotypům a od konce roku 2022 vakcína Vaxneuvance proti 15 sérotypům.

Od roku 2010 bylo zavedeno hrazené očkování proti pneumokokovým infekcím. Vakcína Synflorix (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcina, držitel registrace GSK) je plně hrazena za podmínek, kdy všechny dávky byly aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a přeočkování provedené do 15. měsíce věku, bohužel neobsahuje kmeny, které se v ČR vyskytují u invazivních onemocnění nejčasteji, a proto je doporučeno od její aplikace zvolna upustit. Vakcína Prevenar 13 (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcína, držitel registrace Pfizer) je částečně hrazena s maximálním doplatkem 515,26 Kč (v naší ordinace se dle šarže pohybujeme v rozmezí 180-300 Kč) při aplikaci všech dávek základního schématu do 7. měsíce a 1dávky přeočkování do 15. měsíce věku. Od konce roku 2022 vakcína Vaxneuvance (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcína, držitel registrace  MSD) je částečně hrazena s maximálním doplatkem 683,04 Kč (v naší ordinaci nyní 440 Kč).

Přejít nahoru